Co to jest upadłość konsumencka?
Zacznijmy od tego, że upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym prowadzonym
w celu umorzenia długów konsumenta. W całym 2022 r. upadłość konsumencką ogłosiło 15,6 tys. osób. Jest to jednak proces długotrwały. Składa się on z kilku etapów. Ogłoszenie upadłości to dopiero początek. Bycie upadłym można nazwać stanem zawieszenia. Z jednej strony odczuwasz już skutki upadłości, które nie zawsze są pozytywne, a z drugiej strony ciągle posiadasz długi. Dzieje się tak dlatego, że samo ogłoszenie upadłości nie powoduje automatycznego oddłużenia.
Jakie dane muszę podać we wniosku o upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka to dla wielu osób jedyna szansa na rozwiązanie problemów związanych z zadłużeniem. Jednym z kluczowych kroków w procesie upadłości konsumenckiej jest napisanie wniosku o ogłoszenie upadłości. W tym artykule przedstawimy kroki, które należy podjąć, aby napisać wniosek o upadłość konsumencką w Polsce. Przed rozpoczęciem pisania wniosku
o upadłość konsumencką, należy przygotować dokumenty dotyczące sytuacji finansowej. Należą do nich między innymi: umowy kredytowe, pożyczkowe i innych zobowiązań finansowych dokumenty dotyczące dochodów i wydatków (np. wypisy z kont bankowych, rachunki za media) dokumenty dotyczące majątku (np. własność, samochód, mieszkanie)
ewentualne decyzje komornicze.
Co oznacza ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Załóżmy, że sąd ogłosił Twoją upadłość konsumencką. Czego możesz się teraz spodziewać? Stajesz się upadłym. Cały Twój majątek nazywa się teraz masą upadłości. Wiem, że nazwa ta może wydawać Ci się dziwna. Wszystko, co fizycznie posiadasz i co przedstawia jakąś wartość majątkową, jest przeznaczone na spłatę Twoich długów.
Ile trwa upadłość konsumencka?
Właściwe postępowanie upadłościowe, to ten etap konsumenckiego postępowania upadłościowego, który rozpoczyna się po wydaniu przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Ten etap postępowania prowadzony jest przy udziale syndyka.
W ramach tego etapu ustala się skład i wartość masy upadłości (majątku upadłego) oraz sporządza listę wierzytelności. Ponadto w toku właściwego postępowania upadłościowego sprzedaje się majątek upadłego i dzieli uzyskane w ten sposób środki między wierzycieli. Jeżeli jednakże upadły nie posiada majątku, to czynności związane z ustaleniem składu majątku oraz jego sprzedażą się pomija, co w efekcie oznacza znaczne skrócenie czasu trwania właściwego postępowania upadłościowego, a tym samym i całego postępowania.
W jaki sposób kończy się postępowanie upadłościowe?
Po zakończeniu właściwego postępowania upadłościowego ma miejsce ostatni etap konsumenckiego postępowania upadłościowego, tj. ustalenie przez sąd planu spłaty wierzycieli. Natomiast jeżeli osobista sytuacja upadłego w sposób oczywisty wskazuje, że nie byłby on zdolny do dokonania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli, sąd wydaje postanowienie o umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli. Zatem, gdy nie posiadasz żadnych dochodów, szybciej uzyskasz oddłużenie.
Uprawomocnienie się postanowienia o ustaleniu planu spłaty wierzycieli albo umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli oznacza zakończenie konsumenckiego postępowania upadłościowego.
Upadłość konsumencka
w 5 krokach
Wielu ludzi zastanawia się, czym dokładnie jest upadłość konsumencka. Jest to proces składający się z kilku kluczowych kroków – od złożenia wniosku do umorzenia długów. Ważne jest, aby być świadomym i dobrze zrozumieć każdy etap tego procesu.